Počasí dnes 3°C Polojasno

Zlatý závěr her! Biker Kulhavý vyjel první cyklistické zlato!

Image: 0139659732, License: Rights managed, Czech Republic's Jaroslav Kulhavy (L) rides ahead of Switzerland's Nino Schurter during the men's cycling cross-country mountain bike race of the London 2012 Olympic Games on August 12, 2012 at Hadleigh Farm in Benfleet., Place: UNITED KINGDOM, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.cz, AFP | zdroj: Profimedia

Biker Jaroslav Kulhavý vyhrál olympijský závod v cross country. Na hrách v Londýně tak získal čtvrté zlato a celkově desátou medaili pro Českou republiku. Pro samostatné Česko jde o první cyklistickou olympijskou medaili, českoslovenští reprezentanti tu poslední získali v roce 1980 v Moskvě. Druhý dojel Švýcar Nino Schurter, třetí byl Marco Aurelio Fontana z Itálie. Jan Škarnitzl dojel dvanáctý, Ondřej Cink čtrnáctý.

"Byl to tvrdý a náročný závod, protože jsme jeli od začátku do konce na plný plyn. Před závodem jsem si věřil, ale dochází mi pomalu a teprve mi bude docházet, co jsem dokázal," řekl Kulhavý poté, co se zvedl z prachu trati, na které po projetí cílem chvilku ležel a oddechoval. "Dal jsem tomu všechno, všechnu svoji energii." Sedmadvacetiletý Kulhavý, rodák z Ústí nad Orlicí, jenž zcela ovládl minulou sezonu mezi bikery, olympijský závod na 34 kilometrů po celou dobu kontroloval. Od začátku se usadil v čele s vítězem letošního Světového poháru Schurterem, který vyrazil na zteč ihned po startu. Společně s nimi se držel Fontana a vedoucí trio se začalo soupeřům pozvolna vzdalovat. "Chtěl jsem být vpředu a jezdit techniky v klidu. Hlídal jsem si to a dá se říci, že první půlku závodu jsem si tam jel trénink, plus tam byly nepříjemný kopce. Ale nehnal jsem se a nebojoval o pozice, aby mně to nechybělo v závěru," řekl Kulhavý. "Hodně jsem tam ušetřil, nehnal jsem se přes Schurtera, v tomhle jsem ho měl přečteného, a to rozhodlo i v těch posledních pěti metrech," řekl Kulhavý k vývoji. Bezprostřední kontakt Po dokončení druhého ze sedmi okruhů už měla vedoucí trojice k dobru na pronásledovatele Burryho Standera z Jihoafrické republiky a Španěla Josého Antonia Hermidu deset vteřin. Nedlouho poté skončily naděje na obhajobu prvenství pro Juliena Absalona. Držitel zlata z Pekingu i z Atén 2004 se od začátku trápil a ze závodu odstoupil. Před koncem třetího kola Stander s Hermidou uprchlíky dojeli, ale v pátém okruhu je trojice znovu setřásla. V posledním sedmém kole měl obrovskou smůlu Fontana, který kromě bezprostředního kontaktu s vedoucí dvojicí Kulhavý - Schurter ztratil i sedlo. Druhému nejlepšímu sportovci České republiky loňského roku se v závěru před cílovou rovinkou podařilo dostat jako prvnímu do poslední zatáčky a Schurter již neměl sílu na odpověď. Fontana uhájil bronz "Uvěřil jsem až tady v tom stoupání, když jsem přijel do zatáčky a už jsem věděl, že jedu vnitřkem. Nino jel na venkovní straně a viděl jsem, že je poblitej, což jsme byli oba. Pomohlo mi kolo, protože jsme jeli na doraz, já mám celopéro a on pevný, a na malé šotolině mi malé proplužení pomohlo, protože jsem neztrácel kontakt pláště. Tam se počítalo každé procento snad, kdo tam bude první, a to mi vyšlo," řekl. Kulhavý zvládl trať v čase 1:29:07 při rychlostním průměru téměř 23 kilometrů v hodině. "Už jsem se cítil dobře od úterý a nechci říci, že jsem čekal, že vyhraju, ale cítil jsem se hodně dobře a hodně silný," řekl Kulhavý. Fontana nakonec dokázal uhájit bronz o čtyři vteřiny před dotírajícím Hermidou.