Počasí dnes 14°C Polojasno

Tenista Berdych vydřel v Torontu vítězství nad Dolgopolovem

Tenista Tomáš Berdych postoupil do čtvrtfinále turnaje série Masters v Torontu a zároveň dosáhl čtyřicáté výhry v sezoně. Sedmý nasazený hráč v kanadském největším městě dnes zdolal Alexandra Dolgopolova z Ukrajiny 6:3, 6:7 a 6:4.

Příštím soupeřem Berdycha bude Roger Federer, kterého už český tenista letos dvakrát porazil. Švýcara zdolal ještě jako světovou jedničku v Miami a podruhé při své cestě do finále Wimbledonu.

"Rád si s Federerem zahraju. Teď by mohl mít taky konečně jednou vítr on ze mne," řekl Berdych deníku Sport ještě před zápasem s Dolgopolovem. Federer postoupil vstříc Berdychovi po dvousetové výhře nad Francouzem Michaelem Llodrou a na odvetu s českým hráčem za Wimbledon se těší. "Vzpomínka na ten zápas není hezká, ale doufám, že mu to dokážu vrátit," řekl devětadvacetiletý Švýcar s úsměvem.

První set utkání s Dolgopolovem rozhodl jediný brejk českého hráče hned na začátku. Nebezpečný Ukrajinec pak sice nastřílel v první sadě více vítězných míčů než finalista Wimbledonu Berdych, ale také mnohem častěji chyboval. Berdych využil řízným forhendem druhý setball.

Jednadvacetiletý Dolgopolov ale ve druhém setu téměř dokonale podával. Při prvním servisu dosáhl úspěšnosti vyhraných míčů 96 procent. Jeden game vyhrál za necelou minutu i díky třem esům. Berdych odvrátil čtyři brejkboly a tři setboly, ale nakonec sadu ztratil ve zkrácené hře. Navíc si český daviscupový reprezentant nechal během druhého setu namasírovat levý stehenní sval.

Ve třetím setu se Berdych dlouho nemohl trefit do returnu, ale zároveň si sám bezpečně držel vlastní podání. Rozhodnutí padlo v desáté hře, kterou český hráč při servisu soupeře získal čistou hrou. Při prvním mečbolu Dolgopolov nevydržel nervově a udělal dvojchybu. Po více než dvouhodinové dřině se soustředěný Berdych konečně usmál, když po podání rukou došel doprostřed kurtu zatleskat divákům.

Postupem do čtvrtfinále vyrovnal Berdych v Torontu své čtyři roky staré maximum, tehdy prohrál s Francouzem Richardem Gasquetem.

Také Federer neměl zprvu snadnou práci s francouzským deblovým specialistou Michaelem Llodrou a prohrával v první sadě 2:4. Výhrou v tie-breaku 7:2 však odpor soupeře zlomil a nyní se může těšit na Berdycha.

Skvělou formu po dlouhodobé pauze prokazuje David Nalbandian. Ten v červenci nejprve dovedl Argentinu k postupu do semifinále Davisova poháru na horké půdě v Rusku a ani na amerických betonech dosud nenašel přemožitele. Dnes vyřadil po setech 4:6, 6:4 a 6:1 finalistu French Open Robina Söderlinga ze Švédska. Vítěznou šňůru tak natáhl již na 11 zápasů.