Počasí dnes 15°C Polojasno

Sparta rozhodující duel nezvládla, v Evropské lize končí

Zklamaní fotbalisté Sparty, v play off Evropské ligy budou chybět | zdroj: Profimedia

Cedulka se jménem Sparty bude při losování osmifinále fotbalové Evropské ligy chybět. Pražané totiž nezvládli závěrečný zápas skupiny v Bernu, kde v přímém souboji o postup prohráli s místním Young Boys 0:2. V tabulce skončili s devíti body na třetím nepostupovém místě.

V sestavě Sparty chyběl kapitán a druhý nejlepší střelec soutěže David Lafata, kterého zranění zad nepustilo ani na střídačku. Z tribuny pak sledoval jak už v první minutě mohli jít domácí do vedení. Steffen se chytře naběhl za obranu, ale mezi tři tyče nemířil.

Pražané byli blízko vyrovnání po půlhodině hry. Krejčí měl ve vápně dostatek času i prostoru, jenže svou střelou nechyl vyniknout jen brankáře Mvoga. Ve 39. minutě se na opačné straně blýskl také Štěch, na kterého si střelou zblízka nepřišel Kubo a po rohu ani Gajič.

Čtyřiadvacetilý gólman svůj tým uchránil od inkasovaného gólu i krátce po změně stran, když na poslední chvíli vyškrábl nebezpečnou hlavičku Hoaraua. Urostlý forvard Young Boys ale „minisouboj“ se sparťanským gólmanem nakonec vyhrál.

V 74. minutě totiž turecký sudí Göcek posoudil Kadeřábkovo zalehnutí Vilotiče ve vápně jako faul a z následné penalty zařídil švýcarskému celku postupový výsledek právě Hoarau. Štěch sice směr střely vystihl a na míč si dokonce sáhl, ale v cestě do sítě mu nezabránil.

Postup měl na kopačce Holek

Sparta po inkasovaném nesložila zbraně a v 80. minutě už většina fanoušků letenského celku zvedal ruce nad hlavu, jenže dobře umístěnou hlavičku Hušbauera fantasticky zlikvidoval Mvogo. Ještě větší tutovku spálil tři minuty před koncem stoper Holek. K němu se odrazila nepovedená střela Marečka, ale sparťanský stoper z malého vápna branku přestřelil.

V nastaveném čase už svěřenci kouče Lavičky na vyrovnání nedosáhli. Naopak do řad Young Boys vnesl klid pojišťovací trefou Steffen, který využil hrubky záložníka Marečka.

Neapol, která v závěrečném kole základních skupin porazila Slovan Bratislava hladce 3:0, tak do play off doprovodí celek z Bernu. Český fotbal nebude mít poprvé od roku 2010 zastoupení v jarních bojích evropských pohárů.

Zápas 6. kola Evropské ligy – skupina I:

Young Boys Bern - Sparta Praha 2:0 (0:0)
Branky: 75. Hoarau z pen., 90.+3 Steffen. Rozhodčí: Göcek - Eyisoy, Aktas (všichni Tur.). ŽK: Hadergjonaj, Steffen - Costa, Dočkal, Kadeřábek, Brabec. Diváci: 15.150.

Bern: Mvogo - Hadergjonaj, Vilotič, Von Bergen, Lecjaks - Steffen, Gajič (89. Rochat), Sanogo Junior, Nuzzolo (63. Zárate) - Kubo (83. Bertone), Hoarau. Trenér: Forte.
Sparta: Štěch - Kadeřábek, J. Brabec, Holek, Costa (81. Schick) - Matějovský, Mareček, Hušbauer (85. Bednář) - Dočkal, L. Krejčí - Přikryl (60. Konaté). Trenér: Lavička.

Rozdělení týmů pro pondělní los play off fotbalové Evropské ligy:

Nasazení (vítězové skupin a čtyři nejlepší týmy z třetích míst v Lize mistrů): Olympiakos Pireus, Petrohrad, Bilbao, Sporting Lisabon, Mönchengladbach, FC Bruggy, Salcburk, Dynamo Moskva, Inter Milán, Besiktas Istanbul, Feyenoord Rotterdam, Everton, Neapol, Dynamo Kyjev, Fiorentina, Legia Varšava.

Nenasazení (druzí ve skupinách a čtyři nejhorší týmy z třetích míst v Lize mistrů): Anderlecht, Liverpool, AS Řím, Ajax Amsterodam, Villarreal, FC Turín, Celtic Glasgow, PSV Eindhoven, Dněpropetrovsk, Tottenham, Sevilla, Wolfsburg, Young Boys Bern, Aalborg, Guingamp, Trabzonspor.