Počasí dnes 15°C Polojasno

Sáblíková pošesté za sebou vyhrála SP na dlouhých tratích

Martina Sablikova of the Czech Republic competes in the women's 3,000-meter event of the 2012 European Speed Skating Championships at the City Park Ice Rink of Budapest on January 6, 2012. AFP PHOTO/ ATTILA KISBENEDEK (Photo credit should read ATTILA KISBENEDEK/AFP/Getty Images) | zdroj: tisková zpráva

Rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála pošesté za sebou Světový pohár na dlouhých tratích. Celkový triumf si dvojnásobná olympijská šampionka zajistila pátečním vítězstvím v závodu na 5000 metrů v Heerenveenu, druhou Stephanii Beckertovou z Německa porazila o 86 setin sekundy.

"Je to paráda! Vyhrát pošesté v řadě seriál Světového poháru, to už je fakt mazec. Přitom cesta nebyla nijak lehká. I když to tak na první pohled vypadá, protože jsem v téhle sezoně vyhrála všechny závody na tři a pět kilometrů. Rozdíly v některých závodech svěťáku byly minimální, což svědčí o tom, že špička je hodně vyrovnaná," citoval vítězku sport.cz. Čtyřiadvacetiletá Sáblíková získala trofej s předstihem, rychlobruslařky totiž ještě za týden čeká finále SP v Berlíně. Už před ním má ale česká reprezentantka v čele průběžného pořadí nedostižný náskok 200 bodů před další Němkou Claudií Pechsteinovou. V této sezoně vyhrála Sáblíková všechny čtyři dosavadní závody SP na vytrvaleckých tratích, třikrát trojku a jednou pětku. V Nizozemsku pak přidala další prvenství ve své nejsilnější a nejoblíbenější disciplíně. Přitom ji stále ještě lehce limitovaly problémy s třísly, které ji provázejí od únorového mistrovství světa ve víceboji v Moskvě. V Heerenveenu se Sáblíková představila v poslední rozjížďce s Pechsteinovou, bojovat ale musela především na dálku s výkonem Beckertové, která se dostala do čela rychlým časem 6:53,36. Od poloviny závodu už měla svěřenkyně trenéra Nováka před Beckertovou mírný náskok dvou až tří desetin a v závěru ho zvýraznila na bezmála vteřinu. Její vítězná série, která začala v SP 2006/07, tak stále trvá. "Musela jsem si při rozjezdu hlídat poraněná třísla, takže byl pomalejší. Claudia mi ale v tu chvíli pomohla, protože jsem ji měla před sebou a dotahovala se na ni. Když jsem ji ale předjela, byl z toho sólozávod mezi mnou a Stephanií, protože ta také ve svojí rozjížďce jela dlouho sama. Hlídala jsem si čas Beckertové a musela makat až do konce, abych vyhrála," uvedla Sáblíková, která možná kvůli bolavým tříslům vynechá sobotní patnáctistovku.