Počasí dnes 14°C Oblačno

Philadelphia třetí mečbol využila a postoupila přes Pittsburgh

PITTSBURGH, PA - APRIL 11: Jakub Voracek #93 of the Philadelphia Flyers celebrates after scoring the game winning goal in overtime against the Pittsburgh Penguins in Game One of the Eastern Conference Quarterfinals during the 2012 NHL Stanley Cup Playoffs at Consol Energy Center on April 11, 2012 in Pittsburgh, Pennsylvania. The Flyers defeated the Penguins 4-3 in overtime. (Photo by Justin K. Aller/Getty Images) | zdroj: tisková zpráva

Hokejisté Philadelphie vyhráli šestý zápas úvodního kola play off NHL nad Pittsburghem 5:1 a postoupili do čtvrtfinále. Dvěma asistencemi se na postupové výhře podílel český útočník Jakub Voráček. Z postupu se radovali i Jaromír Jágr a Pavel Kubina. Naopak s play off se loučí pittsburský obránce Zbyněk Michálek, jenž by mohl posílit českou reprezentaci.

Philadelphie vedla už 3:0 na zápasy, ale Penguins zabojovali a snažili se o vyrovnání série. Jenže nezvládli vstup do zápasu. Už po 32 sekundách se prosadil Claude Giroux a potvrdil roli nejproduktivnějšího hráče play off. Ještě v první třetině pak Voráček při přesilovce zakombinoval s Girouxem a Scott Hartnell zvýšil na 2:0. A když ve 26. minutě zvýšil Erik Gustafsson po další Girouxově asistenci na 3:0, začínalo se ve Philadelphii slavit. Jiskřičku naděje vykřesal pro Pittsburgh v 29. minutě Jevgenij Malkin snížením v přesilové hře, ale necelou minutu nato našel Voráček Dannyho Briera a ten definitivně rozhodl. Výhru Flyers ještě v posledních sekundách pečetil při power play hostů Brayden Schenn. Oba týmy se shodly, že Philadelhia postoupila především zásluhou Girouxe. "Byl to nejlepší hráč na ledě," připustil obránce Tučňáků Brooks Orpik. Podle trenéra Flyers Petera Lavioletta je Giroux momentálně nejlepší na světě. "Dnes byl znovu neskutečný. Když váš nejlepší hráč zahraje takhle, je to vždy mnohem jednoduší. Dovedl nás do čtvrtfinále," řekl Laviolette na adresu útočníka, který měl asistenci 1+2. Hokejisté Bostonu zvítězili v šestém utkání 1. kola play off NHL i díky gólu a asistenci Davida Krejčího ve Washingtonu 4:3 v prodloužení a vyrovnali stav série na 3:3. O postupujícím tak rozhodne až sedmý zápas, který se hraje ve středu v Bostonu. Krejčí nejprve vstřelil svůj premiérový gól v letošním play off, když v 17. minutě využil přesilovou hru a dostal Bruins do vedení 2:1. Ve čtvrté minutě prodloužení pak český útočník ve středním pásmu zachytil rozehrávku soupeře, spoluhráče poslal do rychlého protiútoku a Tyler Seguin vstřelil rozhodující gól. Ze hry o Stanley Cup už je loňský poražený finalista Vancouver. Nejlepší tým základní části prohrál v pátém utkání na domácím ledě s Los Angeles 1:2 v prodloužení a celou sérii ztratil nečekaně hladce 1:4 na zápasy. Canucks od 15. minuty vedli 1:0 poté, co Henrik Sedin úspěšně zakončil souhru v přesilové hře se svým dvojčetem Danielem. Na začátku třetí třetiny však vyrovnal Brad Richardson a v páté minutě nastavení rozhodl o postupu Králů Jarret Stoll, který při rychlém brejku dva na jednoho překonal brankáře Coreyho Schneidera ranou nad vyrážečku.

1. kolo play off NHL:

Východní konference - 6. zápas: Philadelphia - Pittsburgh 5:1 (2:0, 2:1, 1:0) Branky: 1. Giroux, 14. Hartnell (Voráček), 26. Gustafsson, 30. Briere (Voráček), 60. Schenn - 29. Malkin. Střely na branku: 23:31. Diváci: 20.127. Konečný stav série: 4:2. Washington - Boston 3:4 v prodl. (stav série 3:3). Branky: 10. Green (Hamrlík), 40. Chimera (Hamrlík), 56. Ovečkin - 6. Peverley, 17. Krejčí, 52. Ference, 64. Seguin (Krejčí). Střely na branku: 39:31. Diváci: 18.506. Stav série: 3:3. Západní konference - 5. zápas: Vancouver - Los Angeles 1:2 v prodl. (konečný stav série 1:4). Branky: 15. H. Sedin - 44. Richardson, 65. Stoll. Střely na branku: 27:37. Diváci: 18.890. Konečný stav série: 1:4.