Nadalovi zkusí překazit sedmý triumf na Roland Garros Djokovič

Španělský tenista Rafael Nadal je krok od zisku rekordního sedmého titulu na Roland Garros. Druhý hráč světa v dnešním semifinále antukového grandslamu deklasoval krajana Davida Ferrera 6:2, 6:2 a 6:1. V nedělním finále se Nadal utká se světovou jedničkou Novakem Djokovičem ze Srbska, který porazil 6:4, 7:5 a 6:3 vítěze pařížského turnaje z roku 2009 Švýcara Rogera Federera.

Nadal prochází letošním ročníkem naprosto suverénně. Během šesti zápasů ztratil pouze 35 her, jedinkrát si prohrál servis a pod drobný tlak se dostal jen v úvodním setu čtvrtfinále s Nicolasem Almagrem, který vyhrál v tie-breaku. Ani šestý muž světového žebříčku Ferrer Nadalovi nedokázal vzdorovat, první set prohrál rychle 2:6. Ráz utkání charakterizovala výměna ve třetí hře druhého setu, kdy šestinásobný šampion odehrál míč a získal bod, i když spadl na antuku. Nadal se dostal do vedení 4:1, než utkání přerušil déšť. Přestávka však šestadvacetiletého šampiona nezbrzdila. Po ní už Ferrerovi dovolil jen dvě hry a po hodině a 46 minutách čistého času stvrdil svůj postup do boje o titul. Ten získal od roku 2005 pokaždé s výjimkou roku 2009, kdy ho v osmifinále vyřadil Švéd Robin Söderling. "Byl to můj nejlepší zápas na turnaji. Nemůžete čekat, že proti jednomu z nejlepších tenistů světa vyhrajete semifinále v takovém stylu," řekl po utkání Nadal. Kamaráda Ferrera na antuce porazil potřinácté ze třinácti zápasů. "Celou dobu hrál lépe než já," komentoval zápas poražený. "David si taky zasloužil být ve finále. Přeji mu do zbytku sezony všechno nejlepší," řekl na jeho adresu vítěz, který má na French Open zápasovou bilanci 51:1. Djokovič po pětisetových bitvách s Italem Andreasem Seppim a Francouzem Jo-Wilfriedem Tsongou, kdy se pohyboval na hraně vyřazení, zvládl semifinále bez ztráty setu. Pro vývoj zápasu byla rozhodující koncovka druhé sady, kdy Federer za stavu 5:4 podával na vyrovnání na 1:1 na sety. Prohrál však tři gamy za sebou a sadu ztratil. O osudu třetího setu rozhodl Djokovičův brejk v šesté hře. Pak už si zápas nenechal zkomplikovat a poprvé v kariéře se na pařížské antuce dostal do finále. Může dál snít o tom, že vyhraje čtvrtý grandslamový turnaj za sebou a bude mít aktuálně v držení všechny nejvíce ceněné tenisové trofeje. Ženskou čtyřhru ovládly Italky Sara Erraniová a Roberta Vinciová, ve finále porazily ruské tenistky Marii Kirilenkovou a Naděždu Petrovovou 4:6, 6:4 a 6:2. Erraniová může získat titul i ve dvouhře, kde ji v sobotu čeká finále proti favorizované Rusce Marii Šarapovové. Pokud by uspěla, podařil by se jí tento double jako první tenistce od úspěchu Francouzky Mary Piercové v roce 2000. Na deblovém trůnu v Paříži s Vinciovou vystřídaly český pár Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká, který prohrál ve čtvrtečním semifinále s Kirilenkovou a Petrovovou. Muži: Dvouhra - semifinále: Nadal (2-Šp.) - Ferrer (6-Šp.) 6:2, 6:2, 6:1, Djokovič (1-Srb.) - Federer (3-Švýc.) 6:4, 7:5, 6:3.