Zpět na články

Medailové žně pokračují! Moravec si doběhl pro stříbro, první místo mu uniklo jen o fous

Po dvou pátých místech se český biatlonista Ondřej Moravec konečně dočkal vytoužené medaile. Zatímco v předchozích dvou závodech ho na poslední položce zradila střelba, v dnešním vytrvalostním závodě se prezentoval bezchybnou muškou a díky výbornému výkonu na trati si doběhl pro stříbrnou medaili. Český reprezentant dokonce sahal po nejvyšším stupínku, Američan Lowell Bailey byl však v cíli o 3,3 sekundy rychlejší.

Na stupně vítězů vystoupal kromě Moravce a Baileyho také bronzový Martin Fourcad Na stupně vítězů vystoupal kromě Moravce a Baileyho také bronzový Martin Fourcad, zdroj: Profimedia.cz

Moravec získal pátou medaili ze světových šampionátů, individuální titul mu však znovu unikl. V Hochfilzenu byl dosud dvakrát pátý ve sprintu a ve stíhacím závodu, na MS před dvěma lety v Kontiolahti skončil na této trati třetí. Dosavadní tři české cenné kovy v rakouském středisku vybojovala Gabriela Koukalová, která má kompletní sbírku.

Pro svůj druhý nejlepší výsledek na mistrovství světa v kariéře si dojel Michal Krčmář, který obsadil šesté místo se ztrátou 43,6 sekundy na vítěze. Stejně jako Moravec by ve střelbě stoprocentně úspěšný. Michal Šlesingr chyboval třikrát a byl osmnáctý. Příslibem do štafety je také 32. místo Tomáše Krupčíka se třemi chybami.

Moravec začal opatrně, ale po bezchybné první položce se posunul mezi nejrychlejší biatlonisty. Po dalších dvou čistých střelbách se ocitl v průběžném vedení a na poslední položce ukázal psychickou sílu. Odstřílel ji rovněž bez chyby a navíc v rychlém tempu. Po poslední přesné ráně si zakřičel a mířil vstříc medailovému úspěchu.

Moravce atakoval také Nor Johannes Thingnes Bö, ale jeho poslední rána v závodu při extrémně rychlé závěrečné střelbě šla vedle. V tu chvíli už českého reprezentanta ohrožoval pouze Bailey, který vyjížděl z poslední střelby jako lídr. V běhu pak ale ztrácel a kilometr před cílem vedl pouze o desetinu. Finišem ale první místo udržel.

"Byly to velké nervy, poslední kolo to bylo nahoru dolů. Chvíli to vypadalo, že to vyjde, na konci ale bohužel," řekl České televizi Moravec a přiznal lehký smutek. "Ale jsem spokojený, mám dvě pátá místa, jedno stříbro a ještě jeden závod před sebou. Tam to bude těžké vyhrát, ale před MS bych tyhle výsledky vůbec nepředpovídal," uvedl dvaatřicetiletý rodák z Ústí nad Orlicí.

Radoval se po poslední střelbě, radoval se v cíli, ale s předpovídáním výsledku byl v tu chvíli ještě opatrný. "Nechtěl jsem slavit naplno. Ještě tam kluci jedou. Vypadá to na medaili, ale titul je titul...," pronesl, když byl ještě Bailey na trati. Pochvaloval si svůj psychický klid. "Žádné nervy, prakticky nic. Konečně jsem zpátky tam, kde jsem byl dřív. Na nic jsem nemyslel, střílel jsem to bez stresu, super," uvedl.

Šlesingr jel od začátku rychle a rovněž atakoval špičkové umístění, ale nejprve chyboval na druhé položce vestoje, a když netrefil také při třetí a čtvrté zastávce na střelnici, připravil se o umístění v desítce. Jeho běžecký čas byl sedmý nejrychlejší.

Tagy: biatlon

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články