Počasí dnes 8°C Slabý déšť

Češi naplňují svůj odvážný sen

Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Čeští borci dnes dali zapomenout na den staré nevydařené vystoupení proti Polsku a poradili si se silným výběrem Walesu. Zajistili si tak jak postup do semifinále ME, tak i účast v olympijské kvalifikaci pro OH v Londýně.

Naše reprezentanty dnes nečekal lehký úkol. Vzpamatovat se z porážky proti Polsku a porazit Wales, který byl plný sebevědomí. To mu dodala jak výhra nad Švédskem, tak i vítězství nad favorizovaným Polskem. 3 body - to jediné zaručovalo českým reprezentantům postup do semifinále.

Jednobrankové vedení

Češi začali utkání lépe než minulý zápas. Bohužel se však klasicky nevyvarovali nepřesnosti v počátku utkání a tak od šesté minuty doháněli opět jednobrankovou ztrátu - jedovatou tečí se prosadil nehlídaný Croxall - 0:1.

Naše hráče to však spíše motivovalo. Převzali iniciativu a kvalitním presingem si vynucovali chyby soupeře. Z jejich chyb pramenily i trestné rohy. Bohužel ani jeden ze tří vybojovaných se v prvním poločase nepodařilo proměnit. A když na druhé straně zasáhl několikrát fantastický Neusser, do kabin se odcházelo za jednobrankového vedení našeho soupeře.

Druhé dějství se po krátké bouři v české kabině neslo v podobném duchu jako to první. Naši hráči vysoko napadají, získávají balonky a zatápí Waleské obraně. V desáté minutě jsme si vytvořili další trestný roh, k jehož exekuci se staví Procházka. Jeho prudkou střelu vyráží brankař k volnému Bernátkovi. Na něm je vidět, že je častým divákem pořadu "Na stojáka" a přesně v tomto duchu trefuje míček "zobákem" jako za starých časů. Míček protíná brankovou čáru a efektně končí v síti - 1:1.

Oslavný taneček

Naši nabuzeni vyrovnáním a myšlenkou, že remíza nic neřeší vrhají své síly do útoku. Už o čtyři minuty později extáze českých hráčů opět propuká. Bernátek proniká po pravé straně a předkládá míček Piterákovi. Ten jakoby si tuto situaci připravil na aplikaci pro Iphone a chladnokrevně usměrňuje míček za bezmocného Kettela - 2:1.

Do konce utkání však zbývá ještě dlouhých dvacet minut. Naši bojují a nechávají na hřišti všechno. Několikrát se skvěle představí hrdina utkání Neusser a tak když zaznívá finální klakson, Češi sbírají zbytky sil a skáčou jako malé děti. Oslavný taneček v kolečku je naprosto zasloužený.

Petr Keller, manažer  týmu, neskrývá slzičky štěstí, které mu tečou po jeho nateklé tvářičce. Trenéři Toms s Troníčkem se objímají a přijímají gratulace waleských protějšků. Pro tato vítězství se vyplatí dřít a nechat na hřišti všechno. Pro tahle vítězství člověk sport tak miluje.

Postup na olympijskou kvalifikaci velkým úspěchem

Není to však konec. Češi si sice vybojovali právo účasti na kvalifikaci pro OH v Londýně, ale jeden cíl, nebo spíše sen, žijí dál. Vysněný postup do elitní divize je vzdálen pouhý krůček. Krůček se jmenuje Skotsko a věřme, že bude úspěšně zdolán v sobotu ve 14.30. Všichni hráči tomu věří a obětují tomu vše. To vám za ně mohu slíbit.

Zeptali jsme se po utkání na pár slov jednoho z koučů ČR Petra Troníčka: "Od začátku bylo jasné, že nás nečeká lehký úkol. Odezva špatného výkonu proti Polákům měla formu porady, kde se především diskutovalo o chybách a také hráčské "schůze", kde si kluci šáhli do svědomí. Obojí přineslo své ovoce a tak jsme dnes měli možnost vidět úplně jiný tým než včera. Za to chceme klukům s Majklem /Michalem Tomsem - trenérem ČR - pozn.redakce/ poděkovat. Čeká nás poslední krůček k vysněnému postupu a já věřím, že se nám povede ho zdolat. Skotové budou samozřejmě favorité, ale pokud budeme hrát týmově, tak se výsledek určitě dostaví. Samotný postup na olympijskou kvalifikaci je velký úspěch. O samotné kvalifikaci se však bavme až po skončení turnaje - nyní máme před sebou Skotsko a tam se ubírají naše myšlenky!"