Dnes je čtvrtek 28. března 2024., Svátek má Soňa
Počasí dnes 14°C Skoro zataženo

Bude Sparta bez trofeje? Ve finále poháru podlehla Olomouci

V Hradci Králové na Všesportovním stadionu se 17. července 2010 odehrálo 1. kolo fotbalové Gambrinus ligy mezi celky FC Hradec Králové a AC Sparta Praha. Na snímku Léonard Kweuke. MILAN KAMMERMAYER / MEDIAFAX | zdroj: tisková zpráva

Fotbalisté Olomouce zvítězili ve finále Poháru České pošty v Plzni nad Spartou 1:0 brankou Michala Vepřeka ze 47. minuty. Pro Sigmu je to první trofej v historii, když napravila loňskou finálovou prohru s Mladou Boleslaví. Sparta při deváté účasti ve finále odešla počtvrté poražena a hrozí jí, že podruhé za sebou zakončí sezonu bez trofeje.

Olomouc by měla startovat v 3. předkole příštího ročníku Evropské ligy, pokud ji UEFA dodatečně nepotrestá za dřívější korupční aféru. Sparta, která v lize ztrácí čtyři body na vedoucí Liberec, na šestou výhru v poháru nedosáhla a hrozí jí, že v druhé sezoně za sebou nezíská žádnou z trofejí. Sigmě se dokonale povedla odveta za páteční ligovou prohru na Letné. Spartě mohla srazit sebevědomí už po třinácti minutách, kdy po Jarošíkově hrubce v rozehrávce neproměnil dvě velké šance za sebou Schulmeister, jehož druhou střelu na brankové čáře zastavil bek Pamič. Pražany, hrající deváté pohárové finále, jako v drtivé většině jarních zápasů i dnes srážel nedostatek kreativity v útočné fázi. Stereotypně hrající Sparta zahrozila v prvním poločase jen Matějovského trestným kopem a Krejčího ránou do boční sítě. Hlavně začátek druhého poločasu bude Spartu dlouho strašit ve vzpomínkách. Olomouc už v březnu v Plzni vyhrála ligový zápas proti Viktorii drtivě 4:0 a také dnes dokázala, že se jí na západě Čech daří. Spartu sevřela před její bránou a bek Vepřek už po dvou minutách po povedené individuální akci napálil míč s pomocí tyče do sítě. Pamič vzápětí odkopával po dalším závaru míč od brankové čáry a gólmana Vaclíka postrašila i Navrátilova střela. Velký kiks pak předvedl stoper Jakub Brabec, jehož zaváhání nevyužil při své další šanci Schulmeister. Sparta zvýšila nápor až v poslední půlhodině. Kweuke, kterého zadáci Sigmy hlídali lépe než před pěti dny, mířil nad břevno a proti Hušbauerově pokusu zakročil gólman Zlámal. Sigma mohla také svůj náskok pojistit: postup čtyř hráčů na jediného sparťana ale před pokutovým územím pokazil špatnou nahrávkou znovu Schulmeister. Sigmu to na konci už nemrzelo. V hektickém závěru, který poznamenaly výtržnosti sparťanských příznivců, náskok uhájila. Kweuke v nastavení zahodil poslední šanci na vyrovnání. Olomouc porazila Spartu poprvé od října 2005 a zaplašila vzpomínky na loňské pohárové finále, v němž Mladé Boleslavi podlehla na penalty. Sparta Praha - Sigma Olomouc 0:1 (0:0) Branka: 47. Vepřek. Rozhodčí: Paták - Wilczek, Pelikán. ŽK: Kweuke, Hušbauer (oba Sparta). Diváci: 7231. Sparta: Vaclík - Přikryl, E. Brabec, J. Brabec (59. Holek), Pamič - Jarošík - Sionko (73. Kerič), Matějovský, Hušbauer (88. Grajciar), Krejčí - Kweuke. Trenér: Hašek. Olomouc: Zlámal - Janotka, Dreksa, Škerle, Vepřek - Kučera, Pospíšil - Schulmeister (90.+2 Hála), Ordoš, Navrátil (86. Nepožitek) - Klesnil (69. Varadi). Trenér: Uličný.