Zpět na články

Anglie vyzvala FIFA k odložení prezidentských voleb. Kvůli korupci

Anglická Fotbalová asociace (FA) vyzvala kongres FIFA k odložení středečních prezidentských voleb. Důvodem jsou obvinění z korupce předních činovníků federace včetně současného šéfa Seppa Blattera a jeho bývalého protikandidáta Mohameda bin Hammáma.

zdroj: Profimedia.cz

"Události posledních dnů nás v našem postoji jen utvrdily, a proto žádáme ostatní fotbalové svazy, aby nás podpořily ve dvou věcech," uvedl v prohlášení na oficiálním webu předseda FA David Bernstein. 

"Za prvé chceme odložit volbu a umožnit tak, aby byl výběr kandidátů důvěryhodný a mohl se objevit důstojný protikandidát. Za druhé bychom rádi stanovili nezávislou komisi, která by FIFA navrhla změny v jejím řízení a struktuře," dodal britský funkcionář. Aby mohla být volba odložena, musely by pro to hlasovat tři čtvrtiny kongresu, který má 208 členů. 

Bernstein také zopakoval, že Anglie v případné volbě kvůli nedůvěře v bezúhonnost kandidátů a neprůhledným praktikám ve vedení FIFA hlasovat nebude. 

Za korupční kauzou je bin Hammám

Korupční aféru rozpoutal Bin Hammám, který byl spolu s viceprezidentem FIFA Jackem Warnerem v neděli suspendován. Je totiž podezřelý, že se kvůli volbě pokusil podplatit lídry konfederace pro Severní a Střední Ameriku CONCACAF v čele s Warnerem. 

Katarský funkcionář obvinění odmítl. Z prezidentských voleb odstoupil, zároveň však obvinil Blattera, že o možném uplácení věděl, ale nic nenahlásil. Šéf FIFA kvůli tomu musel před etickou komisi, ta ho však očistila. Tím však aféra neskončila; krátce nato se objevily informace, že Katar si koupil volbu pořadatelství mistrovství světa v roce 2022.

Proti Bin Hammámově suspendaci se už postavily některé asijské svazy a asi deset z jejich 46 zástupců na kongresu FIFA se prý rozhodlo středeční volbu bojkotovat. Něco podobného učinili představitelé Asie při kongresu v roce 1999 kvůli počtu účastnických míst na mistrovství světa.

Tagy: korupce Anglie

Zdroj: ČTK

diskuze: 0 příspěvků, nových

Zpět na články